آسیب دیدگی ها در ورزش ها و کاهش کمردرد

آسیب دیدگی ها در ورزش ها و کاهش کمردرد: چگونه می توان با کمردرد مقابله کرد و دوباره ورزش کردن را آغاز کرد

بحث اصلی: کمردرد

منبع: Sport Medicine / Fitness

تاریخ مقاله: ۱۲ ژوئن ۲۰۰۷

مسائل مورد بحث:

آسیب دیدگی ها در ورزش ها & کاهش کمردرد: چگونه می توان با کمردرد مقابله کرد  و دوباره ورزش کردن را آغاز کرد

در حدود ۸۰ درصد از ساکنان جهان، کمردرد را کمابیش، حداقل یکبار تجربه کرده اند. و برخلاف اعتقاد عمومی، سبک زندگی ورزشکاری، هیچ گونه تضمینی برای عدم ابتلا به این بیماری ایجاد نمی کند. وزنه برداری یا فعالیتهای ورزشی که فشار زیادی بر روی کمر ایجاد می کنند، می تواند افراد را مستعد ابتلا به کمردرد کنند. در حقیقت، کمردرد، یک بیماری مزمن در میان وزنه برداران، دوندگان، دوچرخه سواران و دیگر ورزشکاران است. و تاکنون هیچ کسی دقیقا ورزشی را نام نبرده است که آثار این بیماری را کاهش داده و یا از بروز آن جلوگیری کند.

برای مثال Paul Hart، با کمردردهای هر روزه دست به گریبان است، او در یک مسابقه ی فوتبال، در زمانی که او ۱۴ ساله بود، دچار این بیماری شد. پیشرفت ناگهانی این بیماری سبب شد که هماهنگی فعالیتهای تاندون ماهیچه با ماهیچه های همسترینگ (زردپی عقب ران)، دچار اختلال شود و ماهیچه های شکمی ضعیف شوند.

Paul، اکنون ۴۲ ساله است و هنوز او در بالا و اطراف ستون مهره هایش احساس درد می کند. درد به نقاط دیگر بدن او مانند پاهایش پخش می شود. نشستن و ایستادن درازمدت، آسیب بیشتری به کمر او می زند. و این درد، هر روز شدیدتر می شود.

به منظور تسکین دردها، او به فیزیوتراپها و ماساژورهای زیادی مراجعه کرده است. اما هنوز هیچ گونه تسکین دردی مشاهده نکرده است. چرا؟

چرا عقاید معمول دکتر شما، بهترین درمان برای کمردرد و دیسک کمر (Herniated discs)شما نیست

زمانی که درمان بیماری دیسک آغاز می شود، درمانهای معمول، مانند استفاده از سرما/ گرما، استف تکنیکهای فراصوت، تحریک الکتریکی، تزریق کورتیزون و داروهای ضد التهاب و حتی جراحی هستند. با وجود اینکه این روش ها مقداری درد را تسکین می دهند، اما تسکین انها موقتی است. مشکل اصلی این روشها، این است که آنها تنها علائم یک دیسک را هدف قرار می دهند. آنها به علتهای ایجاد این بیماری توجهی نمی کنند. برای مثال، حتی اگر شما برای تسکین درد به یک عمل جراحی نیاز داشته باشید، و مقداری از درد شما کاسته شود، باز هم باید گفت که ریشه مشکل شما، وضعیت دیسک شماست که هنوز پابرجاست.

چرا؟

به دلیل اینکه، بدن ما سازگار با تغییرات محیطی است. این سازگاری سبب نامتعادل شدن ماهیچه ها می شود. این عدم تعادل سبب اختلالات وضعی می شود. اگر به این اختلالات توجه نشود، آنها فشار متغیری را ایجاد خواهند کرد و سبب تغییر شکل دیسک می شوند. دیر یا زود، مشکلات دیگری در رابطه با دیسک به سراغ شما خواهد آمد.

کاهش آسیب دیدگی ها در ورزش ها، مانند کمردرد و دیسک کمر، با استفاده از شناسایی و بررسی علل این بیماریها امکان پذیر است.

برای کاهش آسیب دیدگی های ورزشی، مانند کمردرد و دیسک کمر، شما باید علت و ریشه های انها را شناسایی کنید. متاسفانه بیشتر پزشکان، ماساژورها و فیزیوتراپ ها، وقت کافی صرف شناسایی علل پنهان اختلالات فیزیکی موثر ایجاد این بیماریها، نمی کنند. بنابراین، بیشتر ورزشکاران آسیب دیده از روشهای درمانی سنتی بی فایده، فاصله می گیرند و درد های دیسک کمررا برای ماه ها یا سالها تحمل می کنند.

۳ مرحله برای کاهش دادن کمردردها و آغاز دوباره ی فعالیتهای ورزشی

  1. درک عدم تعادل در ماهیچه ها، روشها برای رهایی از کمردردها در طول و بعد از بارداری، بر پایه ی درک میزان عدم تعادل در ماهیچه ها تنظیم شده اند. شما باید بدانید که عدم تعادل در ماهیچه ها به چه معناست، آنها چگونه ایجاد شده و چگونه سبب کمردرد می شوند.
  2. آگاهی از عادات، هنجارها، طرز قرارگیری بدن و موقعیت ها: شما باید عدم تعادل در ماهیچه ها را شناسایی کرده و آگاهی پیدا کنید که چگونه آنها سبب ایجاد درد می شوند. ارزیابی چگونه نشستن، برخاستن، راه رفتن و خم شدن را هم باید مورد توجه قرار دهید.
  3. دسترسی به یک راهنمای کمک صحیح: شما دستورالعمل یک درمان فیزیکی را تهیه کنید تا بتوانید ارزیابی درستی از اختلالات وضعی داشته باشید. این دستورالعمل، یک برنامه ی کوتاه مدت و یک برنامه ی درازمدت که ترکیبی از تمرینات صحیح، تمرینات کششی و آگاهی هایی در مورد کمردردها را در بر می گیرد، به شما ارائه می دهد. اما اگر شما بخواهید کمردردتان کاهش یابد و شما بتوانید دوباره ورزش کردن را پی بگیرید، باید به طور روزانه موارد مراقبتی را در فعالیتهایتان رعایت کنید. یک برنامه ی درمان فیزیکی را خود به تنهایی یا با کمک یک متخصص، خیلی دیر شروع نکنید.
این مطلب را نیز بخوانید :  آسیب هاي مينيسيک زانو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *